ear tube

Kulak tüpü ameliyatı nasıl yapılır ? Orta kulakta sıvı nasıl alınır ? Tüp nasıl takılır ?

Kulak tüpü (kulak pili) nedir? Küçük, silindir şeklinde, ortasında kanalı olan, kulak zarına KBB doktoru tarafından açılan bir deliğe yerleştirilen tüplerdir. Orta kulağa hava geçişine izin verir. Kısa süreli (gromet) ve uzun süreli (T-tüpler) tipleri vardır. Farkı nedir ? Kısa süreli tüpler kulak zarında 6-12 ay kadar kalırlar ve kendiliklerinden atılırlar. Uzun süreli tüpler ise kulak zarında 1 yıldan fazla kalırlar. Bazıları kendiliklerinden düşse de çoğunlukla KBB uzmanı tarafından çıkartılmaları gerekir. Hastanın şikayetleri, hikayesi ve muayenesi sonrasında doktorunuz hangi tip tüpün takılması gerektiğine karar verecektir.

Çocuğumun orta kulağında sıvı var, acil tüp mü takılmalı ? Orta kulakta sıvı birikmesi (seröz otit) altta yatan birçok sebebe bağlı olabilir. Kulakta sıvı olması geçici işitme kaybına sebep olur. KBB doktoru tarafından muayene ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kulaktaki sıvı öncelikle ilaçlarla kurutulmaya çalışılabileceği gibi çeşitli durumlarda direkt tüp de takılabilir.

Tüp takılan kulakları sudan korumalı mıyız? Bu yaz sıcaklarında ferahlatıcı bir haberim var: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları’nın en saygın dergilerinden Laryngoscope‘un 2014 Temmuz ayı sayısında çıkan derleme kulak zarına tüp -Ventilasyon tüpü ya da halk arasında kulak pili – takılan kulakları sudan korumanın kulak iltihaplanması / akıntısına karşı koruyucu olmadığını gösterdi.

tup

Eskiden tüm tüp takılan hastalara rutin önerimiz denize havuza girmesin, kulağına su kaçmasın idi. Bir kulak tüpünün en az 6-7 ay kulak zarında kaldığı düşünüldüğünde bu hastalara özellikle yaz sıcaklarında eziyet gibiydi. Çalışmanın özeti ise şöyle:

Denizde yüzen çocuklarda daha fazla kulak akıntısı görülmemiş.

Kulak tıkaçlarına ihtiyaç olmadığı ortaya konulmuş.

Sonuçta: Artık kulak tüpü taktığımız çocuklarda ameliyatın iyileşmesi sonrasında sudan kaçınmayı rutin olarak önermiyorum. Türkiyede havuza girdikten sonra sağlam kulak zarına sahip hastalarımızda bile enfeksiyonlar çok sık. O yüzden havuz yasak ancak çocuklarımız kulaklarında tüp varken de denize girebilirler. Peki kulağa su kaçarsa ne mi öneriyorum ? Tek ayak üstünde su çıkana kadar zıplamayı :) ve KBB muayenesini. Çok ciddiyim