Nasıl yapılır, iz belli olur mu ? Açık yöntemle kulak estetiği ameliyatı çok özet olarak ekteki animasyonda gösterildiği şekilde kulak arkasından yapılır. Dolayısıyla itinalı bir onarımla ameliyat izi belli olmayacaktır. Örneğin burun estetiği de burun iki deliği arasındaki yere kesiyle yapılır. Yani yaklaşımımız ‘gizli’ ve göz önünde olmayan yerlerden ameliyatları yapmaktır.

Ameliyat genel anesteziyle mi yoksa uyanık mı yapılıyor ? Bu ameliyatı lokal anestezi (kulağa iğnelerle uyuşturma) ve sedasyonla (sakinleştiricilerle) yapan birçok cerrah var. Kişisel tercihim ise hem hasta hem hekim için en konforlu olan genel anesteziyle ameliyatın yapılması.

Kulak kepçeliği ameliyatı fiyatı ? 18 yaş altında SGK sı olan hastalar için kulak kepçeliği ameliyatından herhangi bir ek ücret alınmıyor. 18 yaş üstünde ise hastane yatışı, ameliyat ve ameliyat sonrası kontrolleriyle birlikte toplamda 2.000 liranın altında tutan ek ücret ile bu ameliyatı devlet hastanelerinde olabilirsiniz.

Kaç tip ameliyat var ? Aynı burun ameliyatları gibi kulak kepçeliği ameliyatını da kapalı ve açık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Daha sınırlı kulak kepçeliklerinde ipli kesisiz yöntem kullanılabilir. ‘Incisionless otoplasty’ adı verilen kesisiz ‘ipli kulak estetiği’ daha hızlı iyileşmeyi mümkünkKıkırdağın miktar ve direnç olarak fazlalığında ise kulak arkasından yapılan gizli bir kesiyle kıkırdağı zayıflatmak ve gerektiğinde fazla kıkırdağı çıkarmak nüks ihtimalini azaltarak daha garanti sonuçlar vermektedir.

Ameliyattan sonra kulak açılır mı ? Evet. Ameliyatla kulaklar kafaya yaklaştırılır. Ancak bundan sonra bir miktar geri açılır. Her ameliyattan sonra bir miktar açılır. Bu açılma payı da hesaplanarak ameliyat yapılır ki olacak açılma sonrası ‘yetersiz’ sonuçlanmasın. Bu tüm hastaların endişesidir, cerrahla üzerine konuşulmalıdır

Ameliyattan sonra duş alabilir miyim ? Ameliyattan sonra çene seviyesinden aşağı istediğiniz sıklıkla duş alabilirsiniz. Saç ve kafa yıkamak için ise ilk hafta kadın kuaförlerindeki yolu izleyebilirisiniz. Kulaklarınıza su değmeden arkanıza yatarak saçlarınızı yıkatabilirsiniz.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek gerekir, ne tavsiye edersiniz ? Ameliyat sonrası kulağa verilen şeklin kalıcı olması ve yeniden açılmanın minimum olması için velkrolu yüz bandajlarının kullanılması çok önemli. Özellikle ameliyat sonrası erken dönemde hastanın evde olduğu sürece kafa bandajıyla dolaşmasını istiyoruz. Bu bant ne kadar istikrarla takılırsa sonuç o kadar ‘garanti’ oluyor. Kadın hastalarımız daha şanslı, aksesuar kullanımıyla bunun üstesinden gelebilirler

Kepçe kulak için çocuğumu ameliyat ettirmeli miyim ? Eğer çocuk bunu kendisine sıkıntı ediyorsa bunu düşünmek faydalıdır. Ancak bazı çocuklar ameliyat olmaktan kaçınmak için bunu ifade etmeyecektir. Erkeklerde saçları kısa kestirmemek ve saçları kulakları örtecek şekilde kullanmak, kız çocuklarda ise saçları açık kullanarak topuz ve at kuyruğundan kaçınmak bu konuda yakalayabileceğiniz bazı ipuçlarıdır.

Çocuklar kendileri gibi görünmeyen akranlarına karşı çok acımasızdırlarMac Gregor 1978

Çocuğumda kulak kepçeliği var, ne zaman ameliyat olmalı ? Konu kulak kepçeliği olunca ‘ağaç yaşken eğrilir’ doğru bir yaklaşım. Çocuğun 6-7 yaşından itibaren sosyal çevresinde zorlanma yaşamadan okul öncesi dönemde bu ameliyatı olması doğru bir yaklaşımdır.

Otoplasti ameliyatı nedir ? Otoplastide öncelikli amaç nedir ? Öncelik doğal görünümlü, kepçeliği düzeltilmiş ve rahatsız edici derecede belirgin olmayan; tercihen simetrik kulaklara ulaşmaktır. Kulakların ‘yapılmış’ gözükmemesi başarılı  ameliyatın anahtarıdır.

Gerçekten ameliyat olmalı mıyım ?  Kulaklarınızda sizin ‘sorun’ olarak görecek kadar kepçelik mevcutsa. Yüzünüzü beğeniyor ancak kulaklarınızın yüzünüzle uyum içinde olmadığını düşünüyorsanız. Kulaklarınız belli olmasın diye saçlarınızı uzun ve kulaklarınızı kapatacak şekilde kullanıyorsanız. Fotoğraf çektirirken ‘şu açıdan olmasın’ düşüncesi aklınıza sık geliyorsa. İkili ilişkilerde insanların kulaklarınıza odaklandığını sık olarak düşünüyorsanız ve özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız. Profesyonel bir fikir almak doğru olacaktır.

Otoplasti ameliyatı ne zaman olunur? Erişkinlerde her zaman uygundur. Eğer çocuğunuzda kulak kepçeliği mevcutsa bu ameliyat için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir. Neden ? Kepçe kulak özellikle çocukluk çağında sosyal ve ruhsal açıdan olumsuzluklara neden olur. Büyüdükçe kreş, yuva, okul gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeni ile arkadaşlarından acımasız tepki ve eleştirilere maruz kalabilir. Arkadaş ortamlarında alay konusu olma, dışlanma, özgüvende ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir; iletişim bozukluklarına, okul başarısızlığına ve özgüvende azalmaya neden olabilir.

Otoplasti ameliyatında başarı neye bağlıdır ? Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kulak kepçeliğinin derecesi, kıkırdakların direnci ve  dokulardaki yara iyileşmesi gücü, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının durumu ve hasta-hekim ilişkisine/uyumuna bağlıdır.

Ameliyat ne kadar sürer ? Hasta için göz açıp-kapama süresinde biten bu ameliyat cerrah için kepçeliğe bağlı olarak değişmekle beraber 1 ile 3 saat arası (ortalama 2 saat) sürer.  Önemli olan süreden ziyade daha iyi ve belirsiz  görünen, kepçeliğin olmadığı kulaklara kavuşabilmektir.

Kepçe kulak ameliyatının ne gibi potansiyel riskleri var ? Ekteki bilgilendirme formunu okumanızı tavsiye ederim. Hemen gözünüz korkmasın, burdaki risklerle ilgili uzman görüşü almakta fayda var.

Otoplasti ile ilgili diğer sorularınız için whatsapp: 0533 964 6808