Septum deviasyonu nedir ? Burunda nefes almayı engelleyen ciddi bir eğrilik varsa bu ilaçla düzeltilemez. Burnun içeriden (yara izi olmadan) eğriliklerin giderildiği bu ameliyata “Septum Deviasyonu Ameliyatı” veya “Septoplasti” denir. Burun etlerindeki ek problemler de bu ameliyatta kolayca halledilebilir. Ameliyat sonrasında burnun içine silikon kalıplar yerleştirilir. Dış tampon ve alçıya ihtiyaç olmaz.

S

Burun eğriliği ne gibi problemlere yol açabilir ?

  • Bir veya her iki burun deliğinin tıkalı olması
  • Sık sinüs enfeksiyoları (sinüzit)
  • Yüz ve baş ağrıları, postnazal (geniz) akıntı
  • Sık burun kanamaları
  • Horlama / uykuda nefes tıkanması (apne)

Burun eğrilim var,  burnumdan nefes alamıyorum, burnum tıkalı: kesin ameliyat olmalı mıyım ? Burun eğriliği – ve dolayısıyla tıkanıklığı- her hastada farklı derecededir. Neredeyse tüm burunlarda hafif eğrilikler mevcuttur. KBB doktoru burun muayenesi, tomografi ve örnekteki şikayet skalalarını kullanarak burun tıkanıklığının hastaya yarattığı sıkıntının derecesini değerlendirir. Uykuda, günlük yaşamda ve egzersiz sırasında burundaki şikayetler düzeleceğinden ameliyat sonrası hasta hayat kalitesi artar.

nose

Burun estetiğiyle farkı nedir ? Burnun içindeki probleme ek olarak dışındaki görünüşünün de baştan şekillendirildiği “burun estetiği ameliyatı”ndan farklı bir ameliyattır. Arasındaki farklar şöyle özetlenebilir:

smrvssrp